ЗНО БЕЗ СТРЕСУ: поради психолога для батьків випускників

ЗНО наближається і напруга росте не тільки у майбутніх випускників, а й у батьків. Головне, дотримуватися спокою.

А так хочеться допомогти, переконати, як це важливо, якщо можна було б, здати за дитину! Адже від результатів ЗНО залежить вступ і майбутнє! Але потрібно зробити вдих, видих, і дати дитині спокій, заохочення і підтримку.

Не секрет, що для багатьох батьків процес складання іспитів - це дуже важлива і стресова подія. Часом навіть виражена інтенсивніше, ніж у самої дитини. Мені б хотілося дати деякі рекомендації батькам, як поводитися під час цього періоду в житті. Почнемо з того, що потрібно починати робити в першу чергу.

Дорослим самим необхідно навчитися справлятися зі своєю тривогою і перестати транслювати її у сімейне поле.

Мотивація і активний відпочинок

  • Спробувати мотивувати дитину яким-небудь заохоченням за успішну здачу. Це може бути і новий гаджет, поїздка в аквапарк або подорож. Тут дуже важливо зрозуміти про те, що яким би не було заохочення – воно повинно бути бажанням самої дитини. Ні в якому разі не нав’язане батьками.
  • У таких випадках на консультаціях я раджу батькам активно цікавитися захопленнями дитини. Наприклад, якщо син цікавиться футболом – самим вивчити історію команди, читати спортивні новини. Надалі це допоможе зближенню і буде легше зрозуміти, що важливо і цінно дитині.
  • Під час підготовки до іспитів дуже корисний активний відпочинок. Спробуйте організувати своїй дитині похід у квест-кімнату або на природу. Він може покликати з собою друзів, весело провести час, знизити рівень тривожності і відновити сили.
  • Якщо ваша дитина вже уявляє собі, ким хоче стати в майбутньому, спробуйте організувати йому «день відкритих дверей». Наприклад, якщо дитина хоче в майбутньому працювати програмістом – відвідайте разом IT-компанію. Поспілкуйтеся із людьми, успішними в цій професії. Усе це буде сприяти формуванню додаткової мотивації до підготовки до тестування.

Дружити і не повчати

  • Обов’язково хваліть свою дитину і доносьте до нього, що навіть у разі отримання поганого балу або нездачі – любити менше ви його від цього не станете.
  • Ні в якому разі не варто намагатися навчити свою дитину тому, що з висоти ваших прожитих років видається вірним і непорушний. Усі ці «потрібно добре вчитися», «старайся більше», «думай про майбутнє». Підлітковий вік характерний високим рівнем протиріч, бажанням усе зробити наперекір дорослим. Чим більше ви будете проявляти напору і тиску – тим вище ризик протидії. Звичайно, це не означає, що батькам потрібно взагалі мовчати і займати позицію спостерігача. Тут, скоріше, важлива сама модель подачі інформації. Попробуйте сказати дитині про те, що хвилюєтеся за нього, що теж переживаєте, що для вас це важливо.
  • Використовуйте для цього спосіб «Я- висловлювання». Звучить він приблизно так: «Коли ти не готуєшся до тестування, я хвилююся, тому що ти для мене важливий». У першій частині послання ви просто констатуєте факт поведінки дитини, не даючи йому позитивний або негативний окрас. У другій – повідомляєте про свої почуття у зв’язку з цим.

Підводячи підсумок, батькам у такій ситуації слід займати певну середню позицію. З одного боку не тиснути на дитину, а з іншого – бути готовими прийти на допомогу в разі виникнення труднощів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯМ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ЛІЦЕЇСТІВ ДО ЗНО

1. Динамічно вивчайте програмний матеріал.

2. Актуалізуйте вже засвоєне.

3. Розказуйте учням програмні вимоги до ЗНО.

4. Продемонструйте випускникам усі форми тестових завдань.

5. Застосовуйте тестування у навчальному процесі впродовж усього шкільного курсу. Проводьте, якщо є така нагода, домашні, самостійні, контрольні роботи з використанням тестів. Це вироблятиме в ліцеїстів навички роботи з тестовими завданнями. Важливо привчати їх складати тести не лише правильно, але й швидко, щоб максимально наблизити до умов, у яких випускники працюватимуть під час зовнішнього оцінювання. Слід ознайомити ліцеїстів з алгоритмами виконання тестових завдань різних форм, аналізувати результати тестування, виявляти типові помилки й визначати шляхи їхнього усунення.

6. При вирішенні завдань відкритої форми наголосіть на важливості обґрунтування основних етапів розв’язку (наведіть відповідні факти – властивості, теореми, ознаки тощо), на лаконічному записі, правильному і раціональному використанні позначень. Зверніть увагу на те, що малюнки до завдань (задач) мають бути чіткими, їх треба робити за певними правилами. Включення додаткових елементів (при потребі) – цілком обґрунтоване. Підкресліть, що еталонів розв’язання завдань та їхнього запису немає і бути не може. Запис ліцеїстами розв’язків, з одного боку, – це документальне підтвердження процесу міркувань учня. З іншого – цей запис характеризує культуру мовлення, виявляє знання термінології навчальної дисципліни. Ліцеїст має розуміти, що провести правильне обчислення і розв’язати завдання – це не завжди одне й теж.

7. Удосконалюйте навички усної лічби, оскільки під час проведення ЗНО заборонено використовувати калькулятор для обрахунків.

8. Ознайомтеся з критеріями оцінювання відкритого завдання.

9. Зверніть увагу на те, щоб навчання у випускних класах не перетворилося на «натаскування» ліцеїстів на відповіді до тестів і таким чином не втратило основної ідеї освіти – гармонійного розвитку дитини як особистості.

ЯК ОБРАТИ МАЙБУТНЮ ПРОФЕСІЮ

«Як вибрати майбутню професію?» – рано чи пізно таким питанням задається кожна людина. Вибір професії – справа нелегка, але необхідна. Адже щасливе й успішне життя багато в чому залежить від роботи, якою займається людина.

Як правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і «проти», оцінити різні професії з точки зору їх плюсів і мінусів. Необхідно подумати над наступними питаннями:

Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Але зате вона може стати причиною стресу і депресії.

Можливість розвинути здібності і таланти. Люди, які знаходять професію, яка відповідає цьому критерію, відчувають себе на роботі, як риби у воді. Виявити свої таланти і спробуйте знайти їм застосування в майбутній професії.

Заробітна плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати підробіток, або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу, інтерес втрачається, і люди намагаються швидше знайти їй заміну. Якщо Ви не хочете, щоб таке сталося з Вами, серйозно задумайтесь над тим, скільки грошей хочете отримувати, і вже відповідно до цього шукайте професію. Але потрібно пам’ятати ще про один момент. Він стосується кар’єрного зростання. Багато професій дають можливість заробити легкі й швидкі гроші, але в цих професіях не передбачено кар’єрний ріст, а значить, з часом працівник буде отримувати стільки ж, скільки отримував, коли тільки починав працювати. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного росту. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж Вам пропонували спочатку.

Професійно важливі якості. Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, знань і умінь і якостей. Розглядаючи різні види професій, подумайте, якими якостями повинен володіти людина в кожній з них. Після цього запитайте себе: «А чи є у мене ці професійно важливі якості? Чи зможу я добре працювати і отримувати задоволення від такої роботи? ».

П’ятий критерій – затребуваність на ринку праці. Вибираючи професію, оцініть шанси на майбутнє працевлаштування. Для цього можна пошукати дані статистики в Інтернеті. З неї Ви дізнаєтесь, в яких професіях на сьогоднішній день потребує суспільство.

Зрозуміло, що розцінювати професії потрібно з різних боків, але як вибрати правильну професію, яка підходить саме тобі?

По-перше, майбутня професія повинна бути бажаною. Не слід піддаватися тиску з боку батьків, родичів і друзів. Вибір Вашої професії – це Ваш особистий вибір. Адже саме Вам доведеться працювати там, куди Ви підете, а не численним порадникам. По-друге, Ви повинні оцінити ваші можливості і здібності. Чим краще Ви їх обдумаєте, тим краще будете собі уявляти, яка професія найбільше підходить.

Подумайте над наступним:

Психологічні якості. На майбутній роботі Ви повинні відчувати себе психологічно комфортно. Оцініть свої позитивні якості і подумайте, в якій професії вони найбільш затребувані. Але не забувайте і про недоліки. Майбутня професія повинна їх враховувати, або Ваші недоліки не повинні заважати роботі.

Знання, навички, уміння. Оцініть Ваш багаж знань. Відповідайте собі на питання: «Що я вмію робити найкраще? В якій області в мене є міцні знання, які я можу застосувати у роботі? ».

Освіта. Більшість професій вимагають певного рівня і типу освіти. І Ви повинні мати відповідну освіту. Якщо такої немає, то потрібно вчитися.

Фізичні якості. Оцініть свій фізичний стан, і потім вибирайте із запропонованих професій ту, яка найбільш підходить за фізичними параметрами. Нерозумно вибирати роботу, яка губить здоров’я. Професію можна поміняти, а нове здоров’я не купиш. Пам’ятайте про це.

Можливості працевлаштування. Сюди відноситься затребуваність професій на ринку праці та можливість влаштуватися на роботу в певному місці. Вибір професії також залежить від способу життя, місця проживання, умов праці. Вибирайте для себе ту роботу, яку зможете виконувати, не ламаючи собі життя.

Професія, яка відповідає всім або хоча б більшості цих критеріїв, Вам найбільше підходить. Часто нам хочеться, щоб робота нас не обтяжувала, а приносила задоволення і задоволення. Люди, які шукають цього, часто задають питання: «Як вибрати професію до душі?» Кращий варіант – перетворити своє хобі в роботу. Якщо у Вас є хобі, яке може приносити дохід, добийтеся від себе високого ступеня майстерності і перетворите улюблену справу в роботу.

ЯК ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ ЛІЦЕЇСТУ?

Тверезо оціни свої «хочу» і «можу». Постарайся знайти ту професію, в якій найкраще будуть поєднуватися твої бажання і можливості.

Почитай інформацію про ті професії, які будуть затребувані до кінця твого професійного навчання. Такі прогнози роблять аналітики, і їх можна знайти в Інтернеті. Обирай із затребуваних професій, тоді питання: «як влаштуватися на роботу» не стане для тебе проблемою.

Не бійся вибирати те, що ти хочеш. Якщо бабуся, дідусь, мама і тато – медики, а в тебе до цього душа зовсім не лежить, не піддавайся на вмовляння. Пам’ятай – тобі з цією професією жити, а не їм.

Пройди декілька тестів на профорієнтацію. Вони допоможуть виявити ті області роботи, в яких ти досягнеш найбільших успіхів. Вони є в Інтернеті, також їх можна знайти у психолога ліцею. Якщо професія або кілька професій обрані, пошукай людей, хто вже працює в цій сфері і поговори з ними. Так ти отримаєш погляд на професію зсередини, дізнаєшся не тільки її плюси, але й мінуси.

Перегляди статей
171890